Adres e-mail:

Choroby dróg oddechowych

Wybierz interesujący Cię problem:

wyszukaj

Choroby dróg oddechowych

Zapalenie oskrzeli

Zapalenie oskrzeli dotyczy śluzówki oskrzeli. Jeżeli we wdychanym powietrzu znajdują się drażniące cząsteczki lub gazy może rozwinąć się stan zapalny oskrzeli.

Ostre zapalnie oskrzeli

Początkiem zapalenia oskrzeli jest zazwyczaj infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych przenosząca się następnie na oskrzela. Dołącza się wtedy infekcja bakteryjna. Zdarza się, że infekcja obejmuje płuco, co powoduje odoskrzelowe zapalenie płuc.

Objawy

Pierwszymi objawami są: suchy kaszel, ból w klatce piersiowej. Po 2 – 3 dniach pojawia się żółta lub zielonkawa ropna plwocina. Objawom tym może towarzyszyć gorączka, ogólne osłabienie, a niekiedy duszność. Po tygodniu plwocina staje się jaśniejsza lub bezbarwna. U palaczy wydzielina staje się szara ze względu na wdychany dym papierosowy.

Leczenie

Zazwyczaj ostre zapalenie oskrzeli nie wymaga zastosowania antybiotyków. Jeżeli w ciągu kilku dni nie nastąpi poprawa należy udać się do lekarza, który oprócz antybiotyków i leków zmniejszających gorączkę zaleci leki wykrztuśne.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli:

Przewlekłe zapalenie oskrzeli jest to stan zapalny błony śluzowej oskrzeli, utrzymujący się przez większość dni w 3 miesiącach roku, w dwóch kolejnych latach.

Objawy

Ilość odkrztuszanej plwociny i czas trwania kaszlu stopniowo wzrastają. Wraz z postępem choroby pojawia się duszność i świszczący oddech. W ciężkich przypadkach duszność utrzymuje się nawet w spoczynku. Kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny pojawia się najczęściej rano.

Przyczyny

  • nawroty nie wyleczonego ostrego zapalenia oskrzeli
  • dym papierosowy
  • czynniki drażniące (gazy np. tlenek siarki, pyły)

Leczenie

Oprócz zmian związanych w zaprzestaniem przebywania w otoczeniu czynników drażniących oraz palenia papierosów, stosuje się leki wykrztuśne i rozszerzające oskrzela. W przypadku towarzyszącej infekcji podaje się antybiotyki.

Zapalenie płuc:

Zapalenie płuc może być wywołane przez bakterie, wirusy lub inne czynniki. Jest to stan zapalny miąższu płucnego.

Objawy

  • kaszel z odkrztuszaniem śluzowej lub ropnej wydzieliny
  • gorączka dochodząca do 40°C
  • ból w klatce piersiowej
  • dreszcze
  • przyspieszone tętno
  • ból

Leczenie

W leczeniu zapalenia płuc stosuje się antybiotyki. Oprócz antybiotykoterapii stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, wykrztuśne i przeciwkaszlowe.

GUAJAZYL

DEXATUSSIN

WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE - ESPEFA @ 2006

PROJEKT I WYKONANIE: EMPATHY INTERACTIVE