Adres e-mail:

Niedobór żelaza u kobiet w ciąży

Wybierz interesujący Cię problem:

wyszukaj

Niedobór żelaza u kobiet w ciąży

Niedokrwistość w czasie ciąży może doprowadzić do niedotlenienia organizmu matki, a w rezultacie do poronienia lub wad wrodzonych dziecka.

Dlaczego żelazo jest tak ważne dla kobiet w ciąży

Przyczyną niedokrwistości u kobiet w ciąży jest najczęściej niedobór żelaza. W ciąży ma miejsce zwiększone zapotrzebowanie na żelazo, kwas foliowy i witaminę B12. Żelazo jest niezbędne do produkcji krwinek czerwonych. Jego niedobór powoduje obniżenie liczby krwinek czerwonych i niższe stężenie hemoglobiny, co jest przyczyną słabszej zdolności przenoszenia tlenu, a w konsekwencji niedotlenienia organizmu.

Objawami niedokrwistości u kobiet w ciąży są:
  • Zmęczenie
  • Zawroty głowy
  • Bóle głowy
  • Słaba tolerancja wysiłku fizycznego
  • Problemy z układem sercowo – naczyniowym
Dlaczego żelazo jest ważne dla matki

Niedotlenienie jest zagrożeniem dla dziecka rozwijającego się w łonie matki na każdym etapie zaawansowania ciąży. W pierwszym trymestrze ciąży niedotlenienie może spowodować wady wrodzone, a nawet poronienie. W kolejnych miesiącach ciąży niedokrwistość może mieć wpływ na przedwczesne odklejanie się łożyska. Ponadto przewlekłe niedotlenienie może wywołać przedwczesne rozpoczęcie się porodu.

Niedokrwistość u kobiet w ciąży ma wpływ na osłabienie czynności skurczowej, która jest powodem wydłużenia czasu trwania porodu, zwłaszcza w jego drugim okresie. Kobiety z niedokrwistością są narażone na większą utratę krwi podczas porodu. Uwagi wymaga okres laktacji, gdyż w tym czasie nadal dochodzi do utraty żelaza z pokarmem matki. Kolejna, nieodległa w czasie ciąża stwarza istotne ryzyko niedokrwistości, podobnie jak ciąża bliźniacza.

Dlaczego żelazo jest ważne dla dziecka

Żelazo jest transportowane przez łożysko od matki do dziecka. W momencie kiedy poziom żelaza w organizmie matki jest tylko obniżony, to dziecko jest jeszcze w stanie zgromadzić odpowiednią dla siebie ilość pierwiastka. Dzieci urodzone przez kobiety z niedokrwistością mają mniejszą wagę oraz są bardziej narażone na niedokrwistość w pierwszym roku życia. U tych dzieci częściej zauważa się zaburzenia zachowania oraz funkcji poznawczych. Noworodki matek, które stosowały suplementację żelaza zostały wyżej ocenione w skali Apgar oraz miały większą długość ciała.

Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) za niedokrwistość u kobiet w ciąży uznaje się spadek stężenia hemoglobiny poniżej 11 g %, bez względu na etap zaawansowania ciąży.

ASCOFER

WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE - ESPEFA @ 2006

PROJEKT I WYKONANIE: EMPATHY INTERACTIVE