Adres e-mail:

Osteoporoza

Wybierz interesujący Cię problem:

wyszukaj

Osteoporoza

Osteoporoza (inaczej zrzeszotnienie kości) polega na stopniowym zmniejszaniu się gęstości i masy kości przez co stają się coraz mniej wytrzymałe i są skłonne do złamań. W zaawansowanych stanach do złamań dochodzi nawet bez urazu, wystarczy niewłaściwie rozmieścić ciężar ciała lub podnieść coś cięższego.

Kość zbudowana jest z białka zwanego kolagenem i substancji mineralnych nadających jej twardość i odporność na urazy. Podstawową substancją mineralną jest fosforan wapnia. Charakterystyczne dla kości jest równoczesne zachodzenie dwóch procesów – jej tworzenia (ze wzrostem masy i gęstości) oraz jej utraty (resorpcji). Pierwszy z procesów ma przewagę do około 30 roku życia, kiedy kości osiągają największa masę i gęstość, później przewagę ma utrata masy zwykle wynosząca około 1% masy całkowitej rocznie. Zrozumiałe więc, że u ludzi w wieku bardzo podeszłym proces ten jest wyraźnie dostrzegalny – obserwuje się obniżanie się wzrostu, pochylenie sylwetki, zaokrąglenie pleców. U ludzi chorujących na osteoporozę proces ten przebiega znacznie szybciej, towarzyszą mu bóle kostne, a liczne, bardzo wolno gojące się złamania kości są regułą. Najgroźniejsze z nich to złamanie kości udowej, prowadzące do długotrwałego unieruchomienia chorego, nasilenia się innych dolegliwości, ze złym rokowaniem.

Badania w diagnostyce osteoporozy:
  • Badanie densytometryczne
  • Badanie hormonalne (LH, FSH, estradiol, progesteron, testosteron, hormony tarczycy)
  • Stężenie wapnia, fosforu, fluoru w surowicy krwi
  • Wydalanie wapnia z moczem

Światowa Organizacja Zdrowia ustaliła na podstawie badania densymetrycznego tzw. kryteria densytometryczne osteoporozy.

Przy osteoporozie gęstość mineralna kości (BMD) lub zawartość minerałów w kości (BMC) jest większa lub równa 2,5 odchylenia standardowego poniżej średniej wartości referencyjnej dla osób dorosłych tej samej płci. Wskaźnik T: - 2,5 lub mniej

Co to jest wskaźnik T?

Wskaźnik T otrzymuje się z porównania BMD osoby badanej ze średnią BMD zdrowych 30 - letnich osób tej samej płci z referencyjnej bazy danych. BMD osoby badanej porównuje się z BMD zdrowych młodych ludzi, aby stwierdzić jak bardzo gęstość kości osoby badanej różni się od wartości właściwych osobie ze szczytową masą kostną.

Przyczyny zwiększające prawdopodobieństwo zachorowania na osteoporozę
  • skłonności genetyczne
  • osiągnięcie w czasie dojrzewania niskiej masy kostnej
  • zaburzenia cyklu miesięcznego
  • zaniżony poziom hormonów płciowych po menopauzie
  • niewłaściwa dieta – uboga w wapń i witaminę D
  • nieaktywny tryb życia.

Niezależnie od przyczyn zachorowania pod kontrolą lekarza podaje się szereg leków wzmacniających kości oraz stosuje działania profilaktyczne – wśród których wysokowapniowa dieta uważana jest za bardzo ważną.
Czynnikiem wzbogacającym dietę mogą być dobrze przyswajalne suplementy wapnia, do których należy CALCIUM GLUCONICUM.

WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE - ESPEFA @ 2006

PROJEKT I WYKONANIE: EMPATHY INTERACTIVE